سجاد عنایتی

کدخبر: 1299

این سوال پیش می آید که بر اساس کدام تحقیقاتی مدیران و برخی روشنفکران ما به این نتیجه رسیده اند که کنسـرت آن هم از نوع هیجانی می تواند افسرگی جامعه را از بین ببرد؟

سرویس فرهنگی قزوین خبر؛

چند وقتی است بحث کنسرت ها دوباره در قزوین داغ شده و اظهار نظرهای مختلفی در مورد این موضوع به گوش می رسد، هرچند که این موضوع چندان جدید و تازه نیست و در سال های اخیر هموراه محل بحث گروه های مختلف فرهنگی و حتی سیاسی بوده است.

به قول برخی ها که خط فکری نزدیکی به مدیران ارشد فرهنگی شهر قزوین دارند این جور برنامه ها برای رفع افسردگی جامعه است، که بر اساس امار منتشر شده در رسانه ها، ایران جزو کشور های افسرده جهان به شمار می رود.حال این سوال پیش می آید که بر اساس کدام تحقیقاتی مدیران و برخی روشنفکران ما به این نتیجه رسیده اند که کنسـرت آن هم از نوع هیجانی می تواند افسرگی جامعه را از بین ببرد؟و سوال دیگر این که روشنفکران و شبه روشنفکران بر چه اساسی نتیجه گیری کرده اند که مراسم مذهبی و خصوصا بحث عزاداری و سینه زنی باعث افسردگی مردم ما می شود؟

با  بررسی بین افرادی که برای خالی کردن هیجان و شاد شدن به کنسرت های مذکور می روند، به این نتیجه می رسیم که این شادی مقطعی است و تنها در همان مکان کمی احساس شادی دارد و بعد برنامه دوباره همان حال و های همیشگی خود را دنبال می کند،یعنی اگری فردی در یک ماه 5 ساعت وقت خود را کنسرت های مختلف بگذارند ، تنها همان 5 ساعت از حالت افسردگی خارج می شود(با فرض اینکه فرد افسرده باشد).

حال کافی است یک بررسی میان افرادی داشته باشیم که وقت خود در هیئت می گذراند، مخصوصا در ایام محرم،که اگر برنامه عزاداری به شکل اصولی خود انجام شود ، خواهیم دید که شور و نشاط خاصی در بین افراد موج میزند، حال بگذریم از اثرات معنوی که حال و رفتار افراد را تحث تاثیر خود قرار می دهد.

اما این نکته همچنان مطرح است که جایگاه تفریح ، سرگرمی و شادی در سبد فرهنگی و اجتماعی جامعه کجاست؟اگر صحبت مقام معظم رهبری در مورد کار فرهنگی با این مضمون که ، "جواب کار فرهنگی باطل ، کار فرهنگی حق است" را سرلوحه ی کار خود قرار دهیم، می توان با فکر و برنامه ریزی دقیق تر شاهد اتفاقات بهتری در جامعه باشیم.

سابقه نشان داده که می توان با برنامه ریزی، طنز فاخر را در جامعه رواج داد ، مانند برنامه ای همچون خمپاره که جهت رونمایی از مجله طنز جبه برگزار شد. برنامه ای که می توان با تغییراتی در مکان های مختلف شهر شاهد برگزاری ان باشیم. برای مثال گلزار شهدای قزوین که محل تجمع طیف های مختلف مردم و خانواده ها می باشد، میتواند محفلی جهت بازگویی خاطرت طنز و شیرین جبهه باشد.

همچنین بعد از سال ها همچنان تئاتر های اقا رشید که در اصفهان برپا شده بود و اخیرا هم بعضی قسمت هایش از شبکه نسیم پخش می شود، می تواند خنده را بر لب مردم بیاورد. و برنامه هایی از این دست که با فراهم کردن زیر ساخت ها میتوان مقابله کرد با فرهنگ وارداتی که روز به روز جامعه را به سمت غربگرایی خواهد می برد.

در این بین شایدفعال شدن فعالین فرهنگی با دید ارزشی و انقلابی بیش از پیش احساس می شود و هیئت های مذهبی و مجموعه های فرهنگی می تواند بیشترین تاثیر را در این حوزه داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار