زیبا باقری، کارشناس مشاور:

کدخبر: 1297

برقراری ارتباط با جنس مخالف یکی از تفریحات مدرن جامعه ی امروز است که همچون تبری به بدنه ازدواج لطمه وارد می کند و زمینه را برای بی اعتمادی طرفین آماده می کند.

سرویس اجتماعی قروین خبر

زیبا باقری در گفتگوی اختصاصی با قزوین خبر پیرامون ازدواج جوانان اظهار کرد: بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی و حتی در ادیان غیراسلامی، هدف نهایی ازدواج رسیدن دو طرف به آرامش روحی و روانی است. ازدواج به عنوان فرضیه ای الهی باعث پیشرفت و تکامل افراد جامعه می شود.

 

وی در ادامه به ملاک ها و معیارهای ازدواج سالم اشاره کرد و گفت: استقلال، دست یابی به بلوغ فکری، عاطفی و احساسی، عشق ورزی یا دوست داشتن خود، عزت نفس، توانایی برقراری تعادل بین دو طرف، ثبات شغلی، خودشناسی، صداقت، درستکاری، داشتن ویژگی جسارت، خودخواه نبودن یا توجه به خواسته ها و نیازهای دیگران از مهم ترین معیارها و ملاک های یک ازدواج سالم است که باید هر دو طرف این ویژگی ها را داشته باشد چرا که اگر یکی از طرفین به این موارد بی توجه باشد ازدواج موفقی نخواهد داشت.

 

وی افزود: با پیشرفت جوامع و تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی افراد جامعه ما شاهد به تاخیر افتادن ازدواج در جوانان هستین که علل و عوامل متعددی در به تاخیر افتادن این امر می تواند موثر باشد.

باقری گفت: با پیشرفت علم و تکنولوژی و بالا رفتن سطح زندگی، افراد برای خود اهداف جدیدی را پیدا کرده و در اولویت خود قرار می دهند در نتیجه شاهد این جریان هستیم که ازدواج جز اولویت های پنجم و ششم افراد قرار می گیرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تأثیرعضویت افراد در شبکه‌های مجازی تلفن همراه گفت: در حال حاضر هر یک از اعضای خانواده در منزل از شبکه‌های مجازی تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و باهم حرف نمی‌زنند و تصمیم‌گیری نمی‌کنند. در نتیجه میزان تجربه موفقیت و شکست آنان کاهش می‌یابد.بعبارتی کمک این شبکه های اجتماعی جزیره ای زندگی کردن برای هریک از افراد رقم خورده است علی رغم اینکه همه باهم هستند ولی تنها در حال زندگی هستند.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر ارتبا‌ط‌هایی که در فضای مجازی برقرار می‌شود. دروغ، وهم و خیالات است و موجب اتلاف وقت می‌شود. در واقع هرچه قدر دسترسی افراد تسهیل شود، انگیزه انتخاب دائم کاهش می‌یابد. زمانی که فرد بتواند با افراد مختلف در ارتباط باشد و با آن‌ها درباره هر موضوعی حرف بزند و مکانیزمی برای راستی‌ آزمایی مطالب مطرح‌شده نباشد، تمایل افراد به ازدواج کاهش می‌یابد.

وی برقراری ارتباط با جنس مخالف را یکی از تفریحات مدرن جامعه ی امروز دانست و افزود: روابط پنهانی و جسمانی همانند تبری است که به بدنه ازدواج لطمه وارد می کند و سرانجام زمینه را برای بی اعتمادی طرفین به همراه خواهد داشت.

 

آسیب شناس افزود: با شکل گیری و گسترش روابط بین دختران و پسران معضل طلاق نیز در جامعه افزایش یافته و افراد با مشاهده میزان طلاق در جامعه از ازدواج خودداری می کنند.

 

باقری گفت: خانواده ها در مسئولیت پذیری جوانان نقش اصلی و اساسی دارند و آنها را برای پذیرش وظایف و مسئولیت ها و تعهدات جدی و بزرگ در زندگی آماده کنند تا افرادی مسئولیت پذیر و وظیفه مدار را برای جامعه تربیت کنند .

 

وی تاکید کرد: وقتی ازدواج در افراد به تاخیر افتد و صورت نگیرد انواع آسیب های اجتماعی شکل می گیرد.

 

این استاد دانشگاه در پایان گفت: دولت ها و خانواده ها باید تمهیدات و راهکارهایی را برای جلوگیری از تاخیر ازدواج در جوانان بیاندیشند و باید اصلی مثل ساده زیستی، دوری از چشم و هم چشمی، از بین بردن بیکاری، حل مسئله مسکن، بالا بردن نشاط و شادی در جامعه را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار