کدخبر: 1025

تقوا: از ماده وقی به معنی خودنگهداری است، این که انسان در یک حالی باشد که بتواند خود را نگهداری کند. تقوای الهی نگهداری خود از آنچه بد است، برای خدا! و برخی از مفسرین معنی تقوا را انجام واجبات و ترک محرمات می‌دانند.

سرویس اجتماعی قزوین خبر گزارش می دهد:

اخیرا در برخی از شبکه‌های ارتباطی موبایلی (ott) ها خصوصا در اینستاگرام صفحه‌ای مردمی با نام تقوا_در_دنیای_ مجازی# بوجود آمده است که با وجود راه اندازی آن تنها در ظرف یک ماه توانسته توجه کاربران زیادی را به خود جلب کند، به طوریکه برخی از کاربران علاوه بر تگ کردن مطالب این صفحه اقدام به بازنشر تصاویر در سایر شبکه‌ها مانند تلگرام، واتس‌آپ، لاین  و وایبر نیز کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

اما در این‌جا این سؤال به‌وجود می‌آید که چرا موج "تقوا_در_دنیای_ مجازی#" بوجود آمد و ضرورت وجودی آن چیست؟ و چرا برخی از کاربران حتی با ظواهر و پست‌های به ظاهر نامربوط از این حرکت استقبال کردند، لذا برای پاسخ به این پرسش‌ها لازم است در ابتدا با مفهوم تقوی و مجازی آشنا شویم؛

تقوا: از ماده وقی به معنی خودنگهداری است، این که انسان در یک حالی باشد که بتواند خود را نگهداری کند. تقوای الهی نگهداری خود از آنچه بد است، برای خدا! و برخی از مفسرین معنی تقوا را انجام واجبات و ترک محرمات می‌دانند.

در لغت نامه "دهخدا" نیز "مجازی" به معنی غیر حقیقی و دروغین آمده است.

از حقیقت بر تو نگشاید دری

زین مجازی مردمان تا نگذری .

تقوا_در_دنیای_ مجازی#

شاید در روزگاری که "شیخ بهایی" این بیت را سرود، میتوانستیم کلمه مجازی را به معنی دروغین  بگیریم اما در عصر ارتباطات و اطلاعات علی رقم اینکه اینترنت را فضای مجازی می‌خوانیم، نمی‌توانیم این فضا را دروغین بدانیم چرا که اکنون فضای مجازی به بخشی از زندگی حقیقی برخی از ما گره خورده است هرچند که با توجه به ماهیت غیر عینی این فضا در آن دروغ‌‌ های  بسیاری وجود دارد و اساسا بستر آن برای این امر فراهم است.

پس وقتی که بحث زندگی پیش می‌‌آید و گرهی که با عنوان اینترنت از طرق گوناگون اعم از موتورهای جستجوگر، شبکههای اجتماعی و... وارد آن شده، مباحث گوناگونی از جمله فرهنگ نیز جزو جدایی ناپذیر این فضا میشود.

دین اسلام نیز دینی است که صرفا به ساماندهی زندگی فردی نمیپردازد و دستوری برای زندگی در جامعه هست پس دستوراتی برای داشتن زندگی شخصی و اجتماعی هرچه آرامتر و بهتر میدهد که تقوی یکی از این راه حلها است لذا دستورات الهی در فطرت انسان نهادینه است لذا اگر فردی کمی نهاد خود را پاک نگهدارد به راحتی این دستورات علمی و عقلی را میپذیرد.

با توجه به توضیحات بالا میتوان ضرورت وجود چنین موج‌های فرهنگی و ارزشی را احساس کرد و دلیل استقبال یک باره مخاطبان حتی با ظواهر نا متعارف، را متوجه شد! هر چند که این نوع موجها تا فراگیر شدن حقیقی در بین کارابران نیازمند زمان بیشتری هستند.

نکته جالب توجه اینجاست که با این صفحه با اشارت عینی اما نامحسوسی که گاها برخی از ما نیز دچار توجیه  خود و تفسیر حقایق شدیم، به ما کمک به یادآوری اصول و سلامت روانی و دینی میکند.

تقوا_در_دنیای_ مجازی#

صفحه تقوای مجازی که همزمان با ماه مبارک رمضان راهاندازی شد، دارای پستهای متعددی در زمینه فرهنگسازی حضور در زمینه فضای مجازی است که بیشتر روی صحبت آن با افرادی که دارای تمایلات مذهبی بیشتری اند، هست و با استفاده از طرحها و تصاویر متعدد و خلاقانه ارتباطی خوبی را با مخاطبان برقرار کرده است که این ارتباط در جهت هوشیاری هرچه بیشتر آنها در رابطه با آسیب های موجود در فضای مجازی و تذکری برای حفظ شأنیت افراد است.

تقوا_در_دنیای_ مجازی#

پیش از این، عنوان تقوای مجازی در برخی از وبلاگها مانند mahzar-haq.blogfa.com و... مطرح شده بود اما تا این حد فراگیر نبود.

از سوی دیگر گروه‌های مجازی مانند "بچه شیعه باس..." با سابقه طولانی تر مشغول فعالیتند که با توجه به سابقه بیشترشان دارای مخاطبان زیادی اند که صفحه تقوای مجازی با وجود این صفحات باید تلاش بیشتری برای رساندن پیغام خود به کاربران کند.

هر چند جای خالی این صفحات مردمی با توجه به حضور یک‌باره شبکه های اجتماعی از سال 2005 به بعد در ایران و پررنگ تر شدن وجود شبکه‌های ارتباطی موبایلی  از سال 2011 تاکنون کاملا احساس می‌شد اما همین اقدام با وجود حضور دیر هنگامش جای تقدیر دارد و نشان ‌دهنده دغدغه‌مندی مردم برای داشتن زندگی سالم است.

یکی از دلایل موفقیت این صفحه در بین کاربران اینستاگرام توجه صاحب صفحه به نظرات کاربران و گرفتن ایدههای آنها برای پیشرفت است.

به عنوان نمونه می توان به طرح هماندیشی کاربران "#تقوای _در_دنیای_مجازی "اشاره کرد که برخی از مخاطبان اینستاگرامی به خوبی در آن مشارکت کردند.


 

تقوا_در_دنیای_ مجازی#

در نهایت ضمن آرزوی موفقیت برای افراد دغدغهمند اعم از صاحبان صفحات و موجهای ارزشی و مخاطبان آنها اشاره به این کلام حضرت علیعلیه السلام لازم است که می‌فرمایند:

"تمام و کمال تقوا این است که آنچه را نمى دانى بیاموزى و بدانچه مى دانى عمل کنى ." (نهج البلاغه، خطبه 91) و خوب است که علاوه بر پسندیدن و دیدن این صفحات پس از یادآوری این نوع از تقوی به دانسته هایمان عمل کنیم تا خود و جامعه ما شاهد آرامش روانی هر چه بیشتر و استفاده درست از امکانات پیشرویمان باشیم.

 

انتهای پیام/ حزب الله سایبر

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار